Przedstawiam blog dotyczący tematu wiosny w kształceniu zintegrowanym. Chciałabym, by stanowił on źródło inspiracji dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz skarbnicę wiedzy dla dzieci, które korzystać mogą z zamieszczonych przeze mnie materiałów samodzielnie lub z pomocą rodziców.
Na zajęciach dodatkowych dzieci z kl. 1 stworzyły wspólną pracę.
Każda grupa dostała inne zadanie do wykonania i tak powstała praca zbiorowa wykonana różnymi technikami / wycinanka, wydzieranka, rysowanie, malowanie -do wyboru/
Praca dzieci stała się dekoracją sali.
To nic, że nie ma zachowanych proporcji, ważne, że dzieci:
potrafiły nazwać rośliny, zwierzęta elementy krajobrazu ziązane z wiosną,
uruchomiły swoją wyobraźnię plastyczną,
potrafiły współpracować,
wiedziały, że wszystkie powierzone zadania były równie ważne,
Nie gryzą, choć zęby mają, ogrodnikom pomagają. /grabie/ Ma ostrze i trzonek skopiesz nim zagonak./szpadel/ Jakie to naczynie dziurawe z przodu, gdy tylko przyniesiesz do ogrodu, zaraz nad kwiatkami zalewa się łzami? /konewka/ Prace w ogrodzie:
Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na ich rozwój. Ruch pozwala na rozładowanie energii. Wspólne zabawy sa okazją do rywalizacji.
Każde zaangażowanie dzieci w grę lub zabawę ma pozytywny wpływ na ich rozwój osobowości. Uczy współdziałania w grupie, wyzwala chęć walki, pozwala na świadome przeżywanie zwycięstw i godne przyjmowanie porażek.